Kredyt hipoteczny w banku czy u eksperta?

maj 30, 2020 | ANALIZA I WYBÓR OFERT, EKSPERT KREDYTOWY

Często słyszę pytanie o to, czy kredyt hipoteczny bardziej opłaca się brać bezpośrednio w banku, czy może lepiej skorzystać z usług eksperta kredytowego. No, a jeśli u eksperta, to skąd wiadomo, że doradzi nam najlepiej i nie kieruje się wyłącznie własnym interesem? Więc właśnie – jak to jest? Postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wygląda praca z doradcą z banku
  • czy w banku otrzymasz lepszą ofertę niż u eksperta kredytowego
  • jakie triki sprzedażowe stosują banki
  • ile zapłacisz za pomoc w uzyskaniu kredytu hipotecznego u eksperta kredytowego
  • jakie korzyści możesz uzyskać współpracując z ekspertem kredytowym

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepszy kredyt w banku czy u eksperta kredytowego, najpierw musimy zrozumieć, jak działa rynek kredytów hipotecznych w dzisiejszych czasach. Bardzo często docierają do mnie historie o różnych nadużyciach ze strony pseudo-doradców. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat nastąpiło jednak wiele zmian, które uregulowały rynek hipoteczny i, według mnie, zmieniły go na lepsze.

 

Myślę, że warto, abyśmy przeszli sobie wspólnie przez kilka faktów.

 

FAKT 1.

Bardzo często, szczególnie w dużych miastach, pracownicy banków mają mało czasu. Klienci narzekają, że nie mogą się do nich dodzwonić, i że doradcy bankowi nie poświęcają im wystarczająco uwagi. Dzieje się tak dlatego, że banki coraz bardziej ograniczają kadry i coraz więcej placówek jest likwidowanych. Doradca bankowy, który kiedyś zajmował się jedynie obsługą nowych klientów, dziś zajmuje się całą obsługą po-sprzedażową, rejestrowaniem ubezpieczeń, aneksami i wieloma innymi. Nie ma po prostu czasu na to, aby odbierać każdy telefon od klienta. Sprawa wygląda inaczej w przypadku, gdy kontaktuje się z nim ekspert kredytowy. Większość ważnych spraw ekspert załatwia z klientem sam, kontaktując się jedynie w kilku niezbędnych kwestiach.

 

FAKT 2.

Banki ujednoliciły oferty. Praktycznie nie jest możliwe, żeby klient, który przychodzi z ulicy do banku, dostał w nim lepszą ofertę, niż korzystając z pomocy pośrednika kredytowego.

 

FAKT 3.

Bankom bardziej opłaca się płacić agentom kredytowym – mobilnym, niż posiadać własne placówki z doradcami bankowymi, ponieważ koszty stałe są potężne. W przypadku pośrednika kredytowego bank nie ma tego problemu – ekspert kredytowy albo zarobi, albo nie. Jego praca nic nie kosztuje, jeśli nie przyniesie efektu.

 

FAKT 4.

Doświadczony ekspert kredytowy doskonale zna oferty banków. A każdy bank ma ich co najmniej kilka. Klient, który bierze kredyt hipoteczny pierwszy czy drugi raz w życiu, nie jest w stanie sam rzetelnie porównać ofert. Dodatkowo banki często stosują bardzo sprytne zagrania, polegające na przedstawianiu zupełnie różnych parametrów w poszczególnych ofertach, co powoduje, że oferta, która z pozoru wydaje się tańsza, wcale tańsza nie jest.

 

FAKT 5.

Banki to sprzedawcy – a nie instytucje charytatywne. Im więcej sprzedadzą, tym więcej zarobią. To są firmy. Możemy zapomnieć o tym, że kiedy pójdziemy do banku, to otrzymamy gwarancję profesjonalnej, bezinteresownej obsługi.

 

FAKT 6.

W interesie eksperta finansowego leży to, aby doradzić Ci jak najlepiej. Tylko w momencie, gdy będziesz zadowolony, polecisz go dalej, a to tak naprawdę dla eksperta najlepsza zapłata. To jest swego rodzaju napiwek – polega na tym, że jego biznes się kręci. Im więcej zadowolonych klientów, tym więcej rekomendacji.

 

FAKT 7.

Korzystając z usług doradcy kredytowego, nie ponosisz żadnych kosztów – więcej na ten temat dowiesz się z artykułu Jak mądrze wybrać dobrego eksperta kredytowego?”.

 

Dlaczego warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego?

Skoro poznaliśmy już kilka faktów związanych z branżą, zastanówmy się, czym wyróżnia się pomoc ze strony eksperta kredytowego w stosunku do bezpośredniej współpracy z bankiem.

 

1. Ekspert kredytowy doskonale zna oferty różnych banków i pomoże nam je porównać.

Na rynku jest ponad 60 ofert kredytów hipotecznych. Bez doświadczenia na rynku kredytowym, nie jesteśmy w stanie zadecydować, która oferta jest najlepsza. Owszem, są w Internecie ogólnodostępne porównywarki, ale prawie zawsze sponsoruje je któryś z banków. Czy mogą więc być obiektywne?

 

2. Ekspert kredytowy dojrzy i wykorzysta wszystkie kruczki, aby skomponować najlepszy możliwy wariant kredytu hipotecznego.

Na przykład poprzez dobór odpowiedniego pakietu ubezpieczeń czy wykorzystanie obrotów na koncie. Dzięki temu, możesz wiele zaoszczędzić – różnica między ofertami potrafi nierzadko sięgać nawet 100 000 zł! To olbrzymia ilość pieniędzy, która może zostać w Twojej kieszeni.

 

3. Dobry ekspert kredytowy pomoże Ci uzupełnić wszystkie dokumenty, dokładnie je omawiając.

Tak, abyś wiedział, co podpisujesz. To osoba, która nie tylko przeprowadzi Cię przez cały proces, ale także taka, od której możesz się wiele nauczyć.

 

4. Współpraca z ekspertem zapewnia ogromną oszczędność czasu i stresu.

Ekspert finansowy załatwia za Ciebie wszystkie papierkowe i logistyczne sprawy, a Ty jesteś angażowany jedynie w to, co niezbędne. Wszystkie formalności załatwiasz w jednym miejscu. Dobry agent będzie także wiedział, co robić w każdej sytuacji i jak wyjść z tych trudniejszych. Ekspert finansowy nie podda się stresowi i emocjom, tylko wyciągnie wnioski i pomoże Ci w osiągnięciu celu.

 

5. Eksperci finansowi dysponują szeroką siecią kontaktów.

Do rzeczoznawców, ubezpieczycieli, architektów i wielu innych specjalistów, którzy pomogą Ci w spełnieniu marzenia o zakupie i dalszym rozwoju nieruchomości. To wielki plus współpracy z doświadczonym ekspertem, posiadającym znajomości w branży.

Zapisz się na darmowe konsultacje!

Rozglądasz się za kredytem i nie wiesz, jak znaleźć najlepszą ofertę? Bardzo dobrze trafiłeś! 

Podsumowując, lepszy kredyt hipoteczny w banku czy u eksperta?

No dobrze. Wiedząc to wszystko, gdzie najlepiej zdecydować się na kredyt hipoteczny? Bezpośrednio w banku czy z pomocą eksperta? Moje zdanie jest jednoznaczne.

Przy założeniu, że mamy do czynienia z rzetelnym, godnym zaufania i doświadczonym ekspertem kredytowym, nie ma praktycznie żadnego powodu, który przemawiałby za samodzielnym staraniem się o kredyt hipoteczny bezpośrednio w banku. Sama od wielu lat jestem agentem kredytowym i pracuję niezależnie – co oznacza, że nie mam nad sobą planów sprzedażowych. Nikt nie rozlicza mnie ze sprzedaży, dzięki czemu mogę kierować się tylko i wyłącznie swoimi osobistymi wartościami w pracy, co bardzo sobie cenimy – ja i moi klienci. Uważam, że dobry ekspert finansowy to skarb. W najgorszym wypadku zaoszczędzisz ogromną ilość czasu i trochę się nauczysz.

Jednak – jak w każdej branży, tak i w tej, możemy spotkać prawdziwego profesjonalistę, jak i pseudo doradcę, który chce tylko na nas jak najwięcej zarobić. Jakie więc cechy powinien mieć dobry ekspert kredytowy i jakie zachowania powinny spowodować, że zapali Ci się czerwona lampka? Zajrzyj do artykułu „Jak mądrze wybrać dobrego eksperta kredytowego?” i dowiedz się, jakimi elementami warto kierować się przy wyborze specjalisty.

Na koniec, jestem bardzo ciekawa jakie są Twoje przekonania na ten temat? Lepszy kredyt hipoteczny w banku czy u eksperta? Koniecznie daj znać w komentarzu!