Jak mądrze wybrać najlepszego eksperta kredytowego?

maj 30, 2020 | ANALIZA I WYBÓR OFERT, EKSPERT KREDYTOWY

Od 10 lat pracuję jako doradca finansowy, a od ponad 5 specjalizuję się w kredytach hipotecznych. Z obserwacji mojego otoczenia zawodowego oraz z bardzo wielu doświadczeń moich klientów wiem, że dobry, godny zaufania doradca to prawdziwy skarb. Ekspertów kredytowych jest wiele – gdzie go więc szukać , czego unikać i jak wybrać tego idealnego?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jakie są cechy dobrego eksperta kredytowego
 • jakie zachowanie powinno nas alarmować
 • ile kosztuje pomoc eksperta
 • gdzie znaleźć tego najlepszego
 • jak przygotować się do spotkania z ekspertem kredytowym

Cechy dobrego eksperta

Zacznijmy od tego, że nie wybieramy oferty – tylko eksperta kredytowego. Ofertę pomoże wybrać Ci on. To, co jest najważniejsze to fakt, że korzystając z usług niewłaściwych osób, możemy zrobić sobie więcej krzywdy niż pożytku. Również to, że pójdziemy do placówki bankowej, nie gwarantuje nam profesjonalnej obsługi. Jest za to kilka kluczowych elementów, które absolutnie, ale to absolutnie, muszą być spełnione, żebyśmy byli pewni, że mamy do czynienia z profesjonalistą.

 • Doświadczenie

  Pierwszy i najważniejszy element to doświadczenie. Gwarantuje ono znajomość ofert, procedur bankowych (to naprawdę jest bardzo ważne) i posiadanie zaufanych pracowników w bankach. Doświadczenie to setki przypadków, tony przepracowanych problemów i godziny spędzone na analizie tego, jak należy ułożyć transakcję, aby zakończyła się sukcesem. Każdy musi się kiedyś nauczyć zawodu – jasne, ale nawet jeśli trafiacie na osobę, która pracuje stosunkowo krótko, to niezbędnym jest, aby miała nad sobą kompetentnego opiekuna lub menadżera, który da nam gwarancję czuwania nad przebiegiem transakcji. Poproście o spotkanie z taką osobą, zanim zdecydujecie się złożyć podpisy na jakimkolwiek dokumencie.

 • Zaangażowanie

  Ważną cechą dobrego eksperta finansowego jest także zaangażowanie. Powinien być zaangażowany w relację z Tobą. Nie chodzi mi przy tym o formowanie przyjaźni, ale o to, abyś czuł się ważny. Jako klient masz do tego prawo. Ekspert powinien poświęcić Ci tyle czasu, ile potrzebujesz na zrozumienie wszystkich kwestii związanych z kredytem hipotecznym i jego usługą. Pamiętaj – nie kupujesz lodówki, a bierzesz kredyt, często na połowę swojego życia. Nie ma tutaj czegoś takiego, jak głupie pytania – dlatego zadawaj ich tyle, ile potrzebujesz, aby zrozumieć temat.

 • Niezależność

  Kolejnym ważnym elementem jest niezależność eksperta kredytowego. Ważne jest, aby nie był związany z żadnym konkretnym bankiem. Ekspert powinien reprezentować Twoje interesy, a nie interesy banku. Dlatego niezbędne jest to, żeby nie był uzależniony od jednej konkretnej instytucji.

 • Wiedza

  Wynika ona przede wszystkim z doświadczenia. Ale też chęci uczenia się i ciągłego rozwoju. Finanse to bardzo dynamiczna branża. Dobry ekspert kredytowy powinien nie tylko świetnie znać ofertę banków, ale również mieć spore pojęcie i rozumienie całego rynku finansowego, ekonomii oraz nieruchomości. To bardzo ważne, ponieważ obszerna wiedza w połączeniu z doświadczeniem pozwoli Wam wspólnie zbudować odpowiedni plan na przyszłość. Wiedza jest istotna także dlatego, że dobry ekspert finansowy powinien chcieć Cię wiele nauczyć, po to, abyś był świadomym klientem.

 • Cierpliwość

  To kolejna bardzo ważna cecha. Ekspert kredytowy powinien niestrudzenie słuchać Twoich potrzeb i na nie reagować. Jeśli coś jest dla Ciebie niezrozumiałe i pytasz o to po raz trzeci, to również powinien na spokojnie po raz trzeci to wyjaśnić. Nie powinieneś czuć się skrępowany, jeśli czegoś nie rozumiesz. Nie musisz znać się na wszystkim, a koniec końców to Ty będziesz żył z kredytem – a nie doradca. Jeśli ekspert denerwuje się, gdy pytasz po raz kolejny o to samo, to świadczy to o małym doświadczeniu w pracy z klientem lub po prostu o tym, że nie do końca nadaje się do tego typu pracy. Wtedy lepiej postawić na kogoś, kto sumiennie wysłucha Twoich próśb i wypełni Twoje potrzeby.

Zapisz się na darmowe konsultacje!

Rozglądasz się za kredytem i nie wiesz, jak znaleźć najlepszą ofertę? Bardzo dobrze trafiłeś! 

Jakie zachowanie powinno nas alarmować?

Znając już cechy, których powinniśmy szukać u dobrego eksperta finansowego, zastanówmy się, czego powinniśmy unikać. Przede wszystkim, poczucie niepewności powinien budzić w nas nacisk ze strony eksperta. Jeśli czujemy się pod presją, ekspert naciska na nas np. w celu podpisania dokumentów, pamiętajmy – decyzja o kredycie to decyzja na lata, nie powinniśmy robić nic pod presją. Spotkanie z ekspertem powinno nam pomóc w podjęciu decyzji, a nie budzić wątpliwości. Dodatkowo pamiętaj – pierwsze spotkanie to spotkanie zapoznawcze – nie podpisuj na nim żadnych obligatoryjnych umów.

Ile kosztuje pomoc eksperta kredytowego?

No dobrze, ale co z kosztami? Czy skorzystanie z usług eksperta kredytowego sprawi, że kredyt będzie droższy? Ile kosztują usługi eksperta?

Za pomoc eksperta finansowego przy realizacji kredytu nie ponosimy żadnej opłaty. Podpisuje on umowy z bankami, po których stronie należy wynagradzanie eksperta. Klient nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. Oferty, które przedstawia ekspert muszą odpowiadać tym, które otrzymujemy w banku. Co to oznacza? Oznacza to, że oferta u eksperta jest tak samo korzystna finansowo, jak w banku. Różnica polega na tym, że w banku otrzymamy propozycję od jednej instytucji, natomiast u eksperta – od wielu. To sprawia, że z pomocą eksperta kredytowego jesteśmy w stanie zdobyć najlepszą ofertę nie tylko w konkretnym banku, ale ogólnie na rynku kredytowym.

Jeśli zastanawiasz się czy wziąć kredyt bezpośrednio w banku, czy może jednak skorzystać z usług eksperta przeczytaj artykuł „Kredyt hipoteczny – w banku czy u eksperta kredytowego?”. Staram się w nim rozwiać wątpliwości i rzetelnie przedstawić argumenty za i przeciw.

Gdzie znaleźć eksperta kredytowego?

Najlepszy ekspert kredytowy to taki, który jest polecany. Najbezpieczniejszym źródłem poleceń są oczywiście nasi znajomi. Jeśli Twoi bliscy korzystali z usług eksperta finansowego w przeszłości i byli z jego usług zadowoleni, to nie wahaj się poprosić ich o kontakt. Pamiętaj też, że jeśli sam będziesz zadowolony z usług eksperta, to polecaj go dalej. To najlepsza forma wdzięczności.

Jeśli nie masz wśród znajomych osób, które korzystały z pomocy eksperta, możesz śmiało wyszukać go w Internecie. Zawsze staraj się jednak poszukać więcej informacji na jego temat – może gdzieś w sieci znajdziesz opinie dotychczasowych klientów?

Jak przygotować się do spotkania z ekspertem?

Znalazłeś już dobrego specjalistę i teraz czeka Was pierwsze spotkanie. Jak się do niego przygotować? Spisałam kilka przydatnych podpowiedzi.

 1. Bądź szczery. Nie ukrywaj zobowiązań, faktu posiadania dzieci, ani tego, że płacisz alimenty. Dobry ekspert jest po to, aby Ci pomóc i stoi zawsze po Twojej stronie.
 2. Przygotuj wydruk z BIK (Biura Informacji Kredytowej). Wystarczy, że wejdziesz na stronę bik.pl i pobierzesz pojedynczy raport za 39 zł. Dzięki temu ekspert zobaczy całą Twoją historię kredytową i będzie to niezwykle pomocne w ocenie Twoich szans na otrzymanie kredytu.
 3. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą – weź ze sobą wyniki finansowe za rok rozliczony oraz za okres bieżący.
 4. Gdy jesteś zatrudniony na umowie o pracę, zlecenie lub o dzieło – zapamiętaj, ile zarabiasz lub zarobiłeś w ostatnich 12 miesiącach.
 5. Jeśli uzyskujesz dochód w innej formie, np. zajmujesz się wynajmem nieruchomości albo jesteś udziałowcem w spółce – powiedz o tym swojemu doradcy.

Mam nadzieję, że teraz wiesz już trochę więcej o tym, jakiego eksperta szukać i gdzie rozpocząć poszukiwania. Pamiętaj – w całym procesie najważniejsze jest Twoje dobre samopoczucie. Praca eksperta opiera się na pomocy klientom – nigdy na odwrót.