Ekspert kredytowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

paź 21, 2020 | ANALIZA I WYBÓR OFERT, EKSPERT KREDYTOWY

Myślisz o kredycie hipotecznym, ale nie wiesz od czego zacząć? Wybrać eksperta kredytowego, czy udać się bezpośrednio do banku? Co takiego właściwie robi ekspert kredytowy i czy rzeczywiście jest Ci potrzebny? W niniejszym artykule chciałabym Ci przybliżyć temat ekspertów kredytowych – kim są, w czym mogą Ci pomóc, na co zwrócić uwagę przy wyborze eksperta oraz ile to wszystko kosztuje.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

  • Kim jest ekspert kredytowy
  • Ile kosztują usługi eksperta kredytowego
  • Czy kredyt zaciągnięty z pomocą eksperta kredytowego będzie droższy niż bezpośrednio w banku
  • Czy ekspert kredytowy może negocjować z bankiem
  • W czym może Ci pomóc ekspert kredytowy
  • Na jakim etapie najlepiej znaleźć eksperta kredytowego
  • Po co Ci ekspert kredytowy, skoro sam możesz zaciągnąć kredyt w banku

Kim jest ekspert kredytowy?

 

Ekspert kredytowy to specjalista, którego zadaniem jest pomoc w przeprowadzeniu Cię przez cały proces pozyskania kredytu hipotecznego. Według mojej wizji i standardów pracy ekspert kredytowy zaczyna swoją pracę od wytłumaczenia podstawowych pojęć i wyjaśnienia, na czym kredyt hipoteczny polega. Następnie przeprowadza klienta, przez wszystkie etapy zaczynając od analizy ofert, aż do momentu uruchomienia kredytu. Moim zdaniem, ekspert kredytowy powinien być dostępny dla klienta zawsze wtedy, gdy ten go potrzebuje oraz powinien udzielać odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania, w taki sposób, aby były one dla niego zrozumiałe.

 

Dlaczego ekspert, a nie doradca?

Samo określenie, choć dla wielu w naszym rodowitym języku brzmi dość niecodziennie, zostało narzucone w ustawie o kredycie hipotecznym. Słowo „doradca” jest zarezerwowane dla osób, za których usługi płaci klient, nie bank. Jeśli kredytowego „pomocnika” wynagradza bank, jest on ekspertem lub specjalistą. Co ważne, ekspert kredytowy współpracuje z wieloma bankami i zna ich aktualne procedury oraz oferty. Dlatego – w przeciwieństwie do pracownika banku, jest w stanie wyszukać odpowiednią ofertę z pośród wielu, która będzie dobrana do indywidualnych potrzeb danego kredytobiorcy.

 

Ile kosztują usługi eksperta kredytowego?

 

Usługi eksperta kredytowego są dla klientów bezpłatne, ponieważ wynagrodzenie specjalisty pokrywają banki. Naturalnie, nasuwa się w tym momencie obawa – czy ekspert kredytowy, polecając którąś ofertę lub bank, nie kieruje się wysokością swojego wynagrodzenia, zamiast dobrem klienta? Aby uniknąć takich sytuacji, banki zastosowały w miarę zbliżone do siebie stawki prowizyjne. Ponadto, jeśli masz do czynienia z mądrym, doświadczonym ekspertem, który pracuje głównie dzięki poleceniom swoich klientów, to jestem przekonana, że zdecydowanie cenniejszym elementem jego wynagrodzenia będzie Twoja rekomendacja, niż zarobienie na Twoim kredycie ułamek procenta więcej. W tym miejscu wyraźnie można dostrzec, że Twój interes to również interes Twojego specjalisty. Dlatego, że aby polecić eksperta swoim bliskim, musisz być najpierw zadowolony z jego usług, a będziesz zadowolony z jego usług wówczas, kiedy profesjonalnie Cię obsłuży i pomoże wybrać najlepszy możliwy kredyt hipoteczny.

 

Pamiętaj jednak, że takie jest moje podejście do pracy z klientem. Jak w każdej branży, również i w tej, pełno jest nieprofesjonalnych osób. Dlatego tak ważne jest, aby na wybór eksperta kredytowego zwrócić szczególną uwagę. Jeśli zdecydujesz się na właściwego specjalistę, wszystko, co później nastąpi, będzie zdecydowanie łatwiejsze.

 

Czy jeśli skorzystam z usług eksperta, to będę miał droższy kredyt niż bezpośrednio w banku?

Nie. Oferta cenowa banków jest spójna – jednolita, niezależnie od miejsca i osoby, z którą współpracujesz. Będzie ona taka sama, jeśli zgłosisz się bezpośrednio do banku, lub jeśli zrobisz to przez eksperta kredytowego. Będzie także identyczna u wszystkich ekspertów kredytowych, do których się udasz.

 

Jaki wpływ na ofertę ma ekspert kredytowy? Czy specjalista może negocjować?

W większości banków ekspert kredytowy nie ma wpływu na ofertę oraz nie ma możliwości podjęcia negocjacji cenowych. Kiedyś były one praktykowane w niektórych bankach, natomiast dziś nie ma już takiej opcji. Często słyszę, że „eksperci kredytowi będą negocjować w imieniu klienta”. Prawda jest taka, że jest to niemożliwe i niektórzy kredytowcy wykorzystują to jako trik sprzedażowy. Pamiętaj, że jeśli ktoś Ci tak mówi, to zwyczajnie bazuje na Twojej niewiedzy.

 

W czym może Ci pomóc ekspert kredytowy? Jaki jest zakres jego pracy?

Ekspert kredytowy pomoże Ci w uzyskaniu najlepszej oferty kredytu hipotecznego dostępnego dla Ciebie. Przeprowadzi Cię krok po kroku przez cały proces pozyskania finansowania. Dokładnie zbada Twoją zdolność kredytową, zapozna się z sytuacją rodzinną, ułoży strategię działania, przeanalizuje wspólnie z Tobą dostępne oferty kredytów hipotecznych, pomoże przejść przez proces analizy kredytowej, kontaktując się w Twoim imieniu z pracownikami banków czy analitykami. A kiedy decyzje kredytowe zostaną już wydane, dokładnie je z Tobą przeanalizuje i wspólnie wyłonicie bank, w którym będziesz chciał wziąć kredyt.

Następnie umówi Cię do banku na podpisanie umowy, przez którą również wcześniej wspólnie przebrniecie. I choć na tym etapie obsługę przejmuje pracownik banku, to dobry ekspert kredytowy powinien być również do Twojej dyspozycji po podpisanej umowie. Chociażby w celu pomocy z zawarciem np. obowiązkowej polisy, czy uruchomieniem kolejnej transzy. A na końcu – z rozliczeniem kredytu. Co więcej, utrzymanie kontaktu ze swoim ekspertem to duże ułatwienie na przyszłość – gdy po czasie będziesz chciał zoptymalizować swoje koszty poprzez refinansowanie kredytu hipotecznego.

 

Skąd mieć pewność, że pracuje się z dobrym ekspertem?

Przede wszystkim powinieneś czuć się bezpiecznie w tej całej kredytowej procedurze. A będziesz tak się czuł wówczas, gdy rozumiesz to, co mówi do Ciebie Twój ekspert i nie czujesz się skrępowany przy zadawaniu pytań. Nawet wówczas, gdy pytasz o to samo po raz trzeci. Ekspert kredytowy powinien mieć dla Ciebie czas, a jego tłumaczenia powinny być logiczne i spójne.

 

Na jakim etapie najlepiej znaleźć eksperta?

Tak naprawdę – im wcześniej, tym lepiej. Na pewno, zanim wybierzesz konkretną nieruchomość dobrze mieć już swojego zaufanego eksperta, który pomoże Ci sprawdzić stan prawny nieruchomości czy dewelopera, od którego chcesz kupić nieruchomość.

Zapisz się na darmowe konsultacje!

Rozglądasz się za kredytem i nie wiesz, jak znaleźć najlepszą ofertę? Bardzo dobrze trafiłeś! 

Po co Ci ekspert, skoro możesz sam zaciągnąć kredyt bezpośrednio w banku?

Skoro ekspert kredytowy nie ma możliwości negocjacji cenowych, w dodatku oferty kredytowe są spójne to po co korzystać z jego usług? Według mnie najcenniejszą wartością są tutaj jego kontakty w bankach. Kiedy sam udajesz się do oddziału banku, nie wybierasz pracownika, z którym chcesz omawiać sprawy kredytowe. Po prostu podchodzisz do tego, który aktualnie jest przy obsłudze klienta. Ekspert kredytowy wybiera spośród wielu, a sukces niejednego wniosku kredytowego opiera się właśnie na odpowiedniej osobie z banku. Są banki, w których wielokrotnie zmieniałam osoby, z którymi współpracowałam, ze względu na jakość obsługi moich klientów. Dziś mam sprawdzonych specjalistów – najlepszych w swojej dziedzinie, którzy moich klientów traktują priorytetowo.

Ponadto, ekspert kredytowy zna procedury banków. Ty – o ile sam nie jesteś specjalistą kredytowym – nie. Jeden bank akceptuje działki do 30 arów, inny dla 20 arów podniesie już wymagany wkład własny. Jeden jest bardziej liberalny w stosunku do metrażu nabywanej nieruchomości, inny mniej. Jeden zaakceptuje umowę o pracę na czas określony, inny nie. Jeden weźmie pod uwagę umowę zlecenie, inny nie. Jeden uzna 12 miesięcy działalności gospodarczej, inny nie. Takich sytuacji jest mnóstwo i wciąż się zmieniają. Dobry ekspert kredytowy o tym wie, bo to jego praca. Doskonale zdaje sobie sprawę, jak dany bank myśli i pomoże Ci podążać ścieżką jego logiki. A nie zawsze jest ona obiektywna i, mogłoby się wydawać, słuszna. Pamiętaj – to Ty pragniesz otrzymać pieniądze od banku, nie bank od Ciebie, więc niestety musisz się dopasować. Właściwy ekspert kredytowy Ci w tym pomoże.

Trzecim ważnym elementem wyróżniającym eksperta jest znajomość ofert w bankach. Ekspert kredytowy jest biegły w aktualnych ofertach kredytowych. Pytanie: czy Ty masz czas i ochotę sprawdzać i porównywać oferty w każdym z banków?

Dlaczego, jako ekspert kredytowy, podaje Ci wszystko na tacy?

Według mnie praca eksperta nie polega na sprzedawaniu tajnej wiedzy. Uważam, że im więcej będziesz wiedział na temat kredytu hipotecznego, tym lepiej dla mnie i dla Ciebie. Będziesz bardziej świadomym klientem. A jeśli jesteś świadomym klientem, to doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, czym są i na czym polegają usługi eksperta kredytowego, a także jak ważny jest jego wybór.

Podsumowanie

W moim odczuciu i z mojego wieloletniego doświadczenia, wybór dobrego eksperta, a następnie praca z nim, przynosi bardzo owocne efekty. Musimy pamiętać o jednej ważnej rzeczy, o której staram się nieprzerwanie przypominać: kredyt hipoteczny to spora suma pieniędzy, którą pożyczamy na wiele lat. Niezmiernie ważne jest, aby decyzja o kredycie została podjęta w sposób odpowiedzialny, a oferta, na którą się decydujemy, rzeczywiście odpowiadała na nasze potrzeby i możliwości.