Ekspert kredytowy czy doradca bankowy: z kim wziąć kredyt hipoteczny?

AUTOR: Honorata Skrzypek
DATA PUBLIKACJI: 30 maja 2020

Często słyszę pytanie o to, czy kredyt hipoteczny bardziej opłaca się brać bezpośrednio w banku, czy może lepiej skorzystać z usług eksperta. Niby skąd wiadomo, że ekspert kredytowy doradzi nam najlepiej i nie kieruje się wyłącznie własnym interesem? Czy jako lojalny klient swojego banku nie dostanę lepszych ofert kredytowych, jeśli zwrócę się do niego bezpośrednio? Więc właśnie – jak to jest? Postaram się rozwiać Twoje wątpliwości w tym temacie.

Jak wygląda obecnie rynek kredytów hipotecznych

Aby odpowiedzieć Ci na pytanie, czy lepszy kredyt w banku czy u eksperta kredytowego, najpierw musisz zrozumieć, jak działa rynek kredytów hipotecznych w dzisiejszych czasach. Bardzo często docierają do mnie historie o różnych nadużyciach ze strony pseudo-doradców. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat nastąpiło jednak wiele zmian, które uregulowały rynek hipoteczny i, według mnie, zmieniły go na lepsze.

Myślę, że warto, abyśmy przeszli sobie wspólnie przez kilka faktów.

FAKT 1: Kontakt z bankiem bywa trudny

Bardzo często (szczególnie w dużych miastach) pracownicy banków mają mało czasu. Klienci narzekają, że nie mogą się do nich dodzwonić, i że doradcy bankowi nie poświęcają im wystarczająco uwagi. Dzieje się tak dlatego, że banki coraz bardziej ograniczają kadry i coraz więcej placówek jest likwidowanych. Doradca bankowy, który kiedyś zajmował się jedynie obsługą nowych klientów, dziś zajmuje się całą obsługą po-sprzedażową, rejestrowaniem ubezpieczeń, aneksami i wieloma innymi. Nie ma po prostu czasu na to, aby odbierać każdy telefon od klienta. Sprawa wygląda inaczej w przypadku, gdy kontaktuje się z nim ekspert kredytowy. Większość ważnych spraw ekspert załatwia z klientem sam, kontaktując się jedynie w kilku niezbędnych kwestiach.

FAKT 2: Oferty są jednolite

Banki ujednoliciły oferty. Praktycznie nie jest możliwe, żeby klient, który przychodzi z ulicy do banku, dostał w nim lepszą ofertę, niż korzystając z pomocy pośrednika kredytowego.

FAKT 3: Banki nie mają nic przeciwko pośrednikom

Bankom bardziej opłaca się płacić agentom kredytowym – mobilnym, niż posiadać własne placówki z doradcami bankowymi, ponieważ koszty stałe są potężne. W przypadku pośrednika kredytowego bank nie ma tego problemu – ekspert kredytowy albo zarobi, albo nie. Jego praca nic nie kosztuje, jeśli nie przyniesie efektu.

FAKT 4: Warto zaufać komuś, kto się na tym zna

Doświadczony ekspert kredytowy doskonale zna oferty banków. A każdy bank ma ich co najmniej kilka. Klient, który bierze kredyt hipoteczny pierwszy czy drugi raz w życiu, nie jest w stanie sam rzetelnie porównać ofert. Dodatkowo banki często stosują bardzo sprytne zagrania, polegające na przedstawianiu zupełnie różnych parametrów w poszczególnych ofertach, co powoduje, że oferta, która z pozoru wydaje się tańsza, wcale tańsza nie jest.

FAKT 5: Bank to firma, która chce Ci sprzedać produkt

Banki to sprzedawcy – a nie instytucje charytatywne. Im więcej sprzedadzą, tym więcej zarobią. To są firmy. Możesz zapomnieć o tym, że kiedy pójdziesz do banku, to otrzymasz gwarancję profesjonalnej, bezinteresownej obsługi.

FAKT 6: Najcenniejsze dla eksperta są polecenia

W interesie eksperta kredytowego leży to, aby doradzić Ci jak najlepiej. Tylko w momencie, gdy będziesz zadowolony, polecisz go dalej, a to tak naprawdę dla eksperta najlepsza zapłata. To jest swego rodzaju napiwek – polega na tym, że jego biznes się kręci. Im więcej zadowolonych klientów, tym więcej rekomendacji.

FAKT 7: Praca eksperta jest dla Ciebie bezpłatna

Korzystając z usług eksperta kredytowego, nie ponosisz żadnych kosztów – więcej na ten temat dowiesz się z artykułu „Jak wybrać dobrego eksperta kredytowego? Poradnik krok po kroku”.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego?

Skoro poznałaś już kilka faktów związanych z branżą, zastanówmy się, czym wyróżnia się pomoc ze strony eksperta kredytowego w stosunku do bezpośredniej współpracy z bankiem.

1. Ekspert kredytowy doskonale zna oferty różnych banków i pomoże Ci je porównać.

Na rynku jest ponad 60 ofert kredytów hipotecznych. Bez doświadczenia na rynku kredytowym, będzie Ci bardzo ciężko zadecydować, która oferta jest najlepsza. Owszem, są w Internecie ogólnodostępne porównywarki ofert kredytowych, ale prawie zawsze sponsoruje je któryś z banków. Czy mogą więc być obiektywne?

2. Ekspert kredytowy znajdzie i wykorzysta wszystkie kruczki, aby skomponować najlepszy możliwy wariant kredytu hipotecznego.

Jak może to zrobić? Na przykład poprzez dobór odpowiedniego pakietu ubezpieczeń czy wykorzystanie obrotów na koncie. Dzięki temu, możesz wiele zaoszczędzić – różnica między ofertami potrafi nierzadko sięgać nawet 100 000 zł! To olbrzymia ilość pieniędzy, która może zostać w Twojej kieszeni.

3. Dobry ekspert kredytowy pomoże Ci uzupełnić wszystkie dokumenty i dokładnie je z Tobą omówi.

To bardzo ważne: musisz wiedzieć, co podpisujesz. Odpowiedni ekspert to osoba, która nie tylko przeprowadzi Cię przez cały proces, ale także taka, od której możesz się wiele nauczyć.

4. Współpraca z ekspertem zapewnia ogromną oszczędność czasu i stresu.

Ekspert finansowy załatwia za Ciebie wszystkie papierkowe i logistyczne sprawy, a Ty jesteś angażowany jedynie w to, co niezbędne. Wszystkie formalności załatwiasz w jednym miejscu. Dobry specjalista będzie wiedział, co robić w każdej sytuacji i jak wyjść z tych trudniejszych – wyciągnie wnioski i pomoże Ci w osiągnięciu celu.

5. Eksperci finansowi dysponują szeroką siecią kontaktów.

Zakup czy budowa nieruchomości to wielkie przedsięwzięcie – dobry ekspert może Ci pomóc też w innych obszarach niż podpisanie umowy. Jak? Ma kontakty do rzeczoznawców, ubezpieczycieli, architektów i wielu innych specjalistów, którzy pomogą Ci w spełnieniu marzenia o zakupie i dalszym rozwoju nieruchomości. To wielki plus współpracy z doświadczonym ekspertem, posiadającym znajomości w branży.

Podsumowując: gdzie, Twoim zdaniem, najlepiej zdecydować się na kredyt hipoteczny? Bezpośrednio w banku czy z pomocą eksperta? Moje zdanie jest jednoznaczne.

Zakładając, że mamy do czynienia z rzetelnym, godnym zaufania i doświadczonym ekspertem kredytowym, nie ma praktycznie żadnego powodu, który przemawiałby za samodzielnym staraniem się o kredyt hipoteczny bezpośrednio w banku. Sama od wielu lat jestem ekspertem kredytowym i pracuję niezależnie – co oznacza, że nie mam nad sobą planów sprzedażowych. Nikt nie rozlicza mnie ze sprzedaży, dzięki czemu mogę kierować się tylko i wyłącznie swoimi osobistymi wartościami w pracy, co bardzo sobie cenimy – ja i moi klienci. Uważam, że dobry ekspert finansowy to skarb. W najgorszym wypadku zaoszczędzisz ogromną ilość czasu i trochę się nauczysz.

Jednak – jak w każdej branży, tak i w tej, możemy spotkać prawdziwego profesjonalistę, jak i pseudo doradcę, który chce tylko na nas jak najwięcej zarobić. Jakie więc cechy powinien mieć dobry ekspert kredytowy i jakie zachowania powinny spowodować, że zapali Ci się czerwona lampka? Zajrzyj do artykułu „Jak mądrze wybrać dobrego eksperta kredytowego?” i dowiedz się, jakimi elementami warto kierować się przy wyborze specjalisty, zanim znajdziesz swojego.

Szukasz czegoś konkretnego?

Chcesz wiedzieć więcej? Kliknij w temat, który Cię interesuje:

zdolność kredytowa

LTV

BIK

ekspert kredytowy

kredyt hipoteczny

wkład własny

zakup nieruchomości

budowa domu

rynek pierwotny

rynek wtórny

umowa deweloperska

marża banku

refinansowanie kredytu

raty kredytu

oprocentowanie kredytu

nadpłacanie kredytu

kosztorys

proces kredytowy

oferty bankowe

działalność gospodarcza

działka

przygotowanie do kredytu

remont

koszty okołokredytowe

oszczędności

konsultacje kredytowe

najem

praca z kredytem

Konsultacje Kredytowe-Honorata Skrzypek-Komorowicz Kredytowy Poradnik

Anna
w Kredytowym Poradniku od 2021 r.

Nie musisz się znać na kredytach i nieruchomościach. Masz nas.

Zapisz się na bezpłatną rozmowę z ekspertem – przeprowadzimy Cię za rękę przez cały proces. Znamy się na tym!